GP Premium - en to da_DK translation catalogue (496 entries)

[ctx: %1$s is post type label. %2$s is taxonomy label.]
en: %1$s %2$s Archive
da_DK: %1$s %2$s arkiv

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Archive
da_DK: %s arkiv

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Archives
da_DK: %s arkiver

en: + More
da_DK: + Mere

en: 100% Width
da_DK: 100% bredde

en: 404 Template
da_DK: 404-skabelon

en: <code>%copy%</code> to include the copyright symbol.
da_DK: Brug <code>%copy%</code> til at inkludere copyright-symbolet.

en: <code>%current_year%</code> to update year automatically.
da_DK: Brug <code>%current_year%</code> til at opdatere året automatisk.

en: Above Content Area
da_DK: Over indholdsområdet

en: Above Header
da_DK: Over sidehovedet

en: Above Title
da_DK: Over titlen

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activating plugins
da_DK: Aktiverer plugins

en: Add Exclusion Rule
da_DK: Tilføj ekskluderingsregel

en: Add Location Rule
da_DK: Tilføj lokationsregel

en: Add Media
da_DK: Tilføj medier

en: Add New Element
da_DK: Tilføj nyt element

en: Add Section
da_DK: Tilføj sektion

en: Add User Rule
da_DK: Tilføj brugerrolle

en: Add custom classes to the Page Hero element.
da_DK: Tilføj brugerdefinerede klasser til Page Hero-området.

en: Add to the top padding of your Page Hero to prevent overlapping.
da_DK: Tilføj til topafstanden af Page Hero-området for at forhindre overlapning.

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Alignment
da_DK: Justering

en: All Archives
da_DK: Alle arkiver

en: All Elements
da_DK: Alle elementer

en: All Singular
da_DK: Alle enkeltstående

en: All Users
da_DK: Alle brugere

en: Alt Button Background
da_DK: Altknapbaggrundsfarve

en: Alt Button Background Hover
da_DK: Altknapbaggrundsfarve når der peges

en: Alt Button Text
da_DK: Altknapstekst

en: Alt Button Text Hover
da_DK: Altknapstekst når der peges

en: An error occurred, please try again.
da_DK: Der opstod en fejl, prøv venligst igen.

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Attachment
da_DK: Vedhæftning

en: Author Archives
da_DK: Forfatterarkiver

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Back to Top Button
da_DK: Tilbage til toppen-knap

en: Background
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background Color Overlay
da_DK: Baggrundsfarveoverlejring

en: Background Current
da_DK: Baggrundsfarve på aktiv side

en: Background Hover
da_DK: Baggrundsfarve når der peges

en: Background Image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Background Images
da_DK: Baggrundsbilleder

en: Background Overlay
da_DK: Baggrundsoverlejring

en: Background Position
da_DK: Baggrundsposition

en: Backing up options
da_DK: Tager backup af indstillinger

en: Backup Options
da_DK: Sikkerhedskopieringsindstillinger

en: Below Header
da_DK: Under sidehoved

en: Below Title
da_DK: Under titel

en: Body
da_DK: Krop

en: Both Sidebars
da_DK: Begge sidebjælker

en: Both Sidebars on Left
da_DK: Begge sidebjælker til venstre

en: Both Sidebars on Right
da_DK: Begge sidebjælker til højre

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom Padding
da_DK: Bundafstand

en: Bottom margin
da_DK: Bundmargen

en: Box Type
da_DK: Bokstype

en: Bulk Actions
da_DK: Massehandlinger

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Change
da_DK: Ændr

en: Change the spacing for various elements using pixels.
da_DK: Ændr afstanden til forskellige elementer ved brug af pixels.

en: Checkout
da_DK: Gå til kassen

en: Choose Element Type
da_DK: Vælg elementtype

en: Choose when this element should display.
da_DK: Vælg hvornår dette element skal vises.

en: Choose when this element should not display.
da_DK: Vælg hvornår dette element ikke skal vises.

en: Choose...
da_DK: Vælg...

en: Click and drag to sort
da_DK: Klik og træk for at sortere

en: Click to edit
da_DK: Klik for at ændre

en: Click to edit content
da_DK: Klik for at ændre indhold

en: Click to edit settings
da_DK: Klik for at ændre indstillinger

en: Click to remove
da_DK: Klik for at fjerne

en: Close
da_DK: Luk

en: Colors
da_DK: Farver

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Configure
da_DK: Indstil

en: Contain
da_DK: Indeholdt

en: Container Width
da_DK: Containerbredde

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content (no sidebars)
da_DK: Indhold (ingen sidebjælker)

en: Content / Sidebar
da_DK: Indhold / Sidebjælke

en: Content / Sidebar / Sidebar
da_DK: Indhold / Sidebjælke / Sidebjælke

en: Content Area
da_DK: Indholdsområde

en: Content Padding
da_DK: Indholdsafstand

en: Content Title
da_DK: Indholdstitelfarve

en: Content font size
da_DK: Fontstørrelse for indhold

en: Content type
da_DK: Indholdstype

en: Copyright
da_DK: Ophavsret

en: Cover
da_DK: Dække

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom Classes
da_DK: Brugerdefinerede klasser

en: Custom Hook
da_DK: Brugerdefineret Hook

en: Custom Hook Name
da_DK: Brugerdefineret Hook-navn

en: Custom ID
da_DK: Brugerdefineret ID

en: Custom Image
da_DK: Brugerdefineret billede

en: Custom post meta. Replace "name" with the name of your custom field.
da_DK: Brugerdefineret indlægsmeta. Erstat "navn" med navnet på det brugerdefinerede felt.

en: Date Archives
da_DK: Datoarkiver

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Default
da_DK: Standard

en: Desktop
da_DK: Skrivebord

en: Desktop only
da_DK: Kun skrivebord

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Disable Elements
da_DK: Deaktiver Elementer

en: Disable Featured Image
da_DK: Deaktiver fremhævet billede

en: Disable Site Footer
da_DK: Deaktiver sidefoden

en: Disable Site Header
da_DK: Deaktiver Sidehoved

en: Disable the featured image on posts with this hero area.
da_DK: Deaktiver det fremhævede billede på indlæg med dette Page Hero-område.

en: Display Rules
da_DK: Visningsregler

en: Display add to cart button
da_DK: Vis knappen Læg i indkøbsvognen/posen/kurven

en: Display breadcrumbs
da_DK: Vis brødkrummer

en: Display cart in menu
da_DK: Vis indkøbsvognen/posen/kurven i den primære menu

en: Display comment count
da_DK: Vis antal kommentarer

en: Display featured images
da_DK: Vis fremhævede billeder

en: Display padding around images
da_DK: Vis afstand omkring billeder

en: Display page title
da_DK: Vis sidetitel

en: Display post author
da_DK: Vis indlægsforfatter

en: Display post categories
da_DK: Vis indlægskategorier

en: Display post date
da_DK: Vis indlægsdato

en: Display post navigation
da_DK: Vis indlægsnavigation

en: Display post tags
da_DK: Vis indlægstags

en: Display posts in columns
da_DK: Vis indlæg i kolonner

en: Display posts in masonry grid
da_DK: Vis indlæg som Masonry Grid

en: Display price
da_DK: Vis pris

en: Display product image
da_DK: Vis produktbillede

en: Display product meta data
da_DK: Vis produktets metadata

en: Display product results count
da_DK: Vis antal produktresultater

en: Display product sorting
da_DK: Vis produktsortering

en: Display product tabs
da_DK: Vis produktfaner

en: Display product title
da_DK: Vis produkttitel

en: Display rating
da_DK: Vis vurdering

en: Display read more as button
da_DK: Vis Læs mere som en knap

en: Display related products
da_DK: Vis relaterede produkter

en: Display sale flash
da_DK: Vis udsalgsblitz

en: Display secondary image on hover
da_DK: Vis sekundært billede når der peges

en: Display short description
da_DK: Vis kort beskrivelse

en: Display this element for specific user roles.
da_DK: Vis dette element for specifikke brugerroller.

en: Display upsell products
da_DK: Vis mersalgsprodukter

en: Distraction-free mode
da_DK: Distraktionsfri tilstand

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Downloading content
da_DK: Downloader indhold

en: Edit Element
da_DK: Rediger element

en: Edit Section
da_DK: Rediger sektion

en: Element Classes
da_DK: Elementklasser

en: Elements
da_DK: Elementer

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enter valid license key for automatic updates.
da_DK: Angiv en gyldig licensnøgle for automatiske opdateringer.

en: Entire Site
da_DK: Hele webstedet

en: Entry Meta Links
da_DK: Indlægsmetalinkfarve

en: Entry Meta Links Hover
da_DK: Indlægsmetalinkfarve når der peges

en: Entry Meta Text
da_DK: Indlægsmetatekstfarve

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error Message Background
da_DK: Fejlbeskedbaggrundsfarve

en: Error Message Text
da_DK: Fejlbeskedtekstfarve

en: Every %d Minutes
da_DK: Hvert %d minut

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Excerpt word count
da_DK: Ord i uddrag

en: Exclude
da_DK: Ekskluder

en: Exclusions
da_DK: Udelukkelser

en: Execute PHP
da_DK: Eksekver PHP

en: Execute Shortcodes
da_DK: Eksekver Shortcodes

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Export Settings
da_DK: Eksportindstillinger

en: Fade
da_DK: Falm

en: Fallback Image
da_DK: Tilbagefaldsbillede

en: Featured Image
da_DK: Fremhævet billede

en: Featured Image / Page Header
da_DK: Fremhævet billede / Sidehoved

en: Featured Images
da_DK: Fremhævede billeder

en: Fixed
da_DK: Fast

en: Float Left
da_DK: Flyd til venstre

en: Float Right
da_DK: Flyd til højre

en: Font family
da_DK: Fontfamilie

en: Font size
da_DK: Fontstørrelse

en: Font weight
da_DK: Fontvægt

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Footer Area
da_DK: Sidefodsområde

en: Footer Padding
da_DK: Sidefodsafstand

en: Footer Widget Area
da_DK: Sidefodswidgetområde

en: Footer Widget Area Padding
da_DK: Sidefodswidgetområdeafstand

en: Footer Widgets
da_DK: Sidefodswidgets

en: Form Background
da_DK: Formularbaggrundsfarve

en: Form Background Focus
da_DK: Formularbaggrundsfarve når fokuseret

en: Form Border
da_DK: Formularkantfarve

en: Form Border Focus
da_DK: Formularkantfarve når fokuseret

en: Form Text
da_DK: Formulartekstfarve

en: Form Text Focus
da_DK: Formulartekstfarve når fokuseret

en: Forms
da_DK: Formularer

en: Front Page
da_DK: Forsiden

en: Full Content
da_DK: Alt indhold

en: Full Screen
da_DK: Fuldskærm

en: Full Width
da_DK: Fuld bredde

en: GP Premium requires GeneratePress to be your active theme.
da_DK: GP Premium kræver GeneratePress som aktivt tema.

en: General
da_DK: Generelt

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: GeneratePress Site Library
da_DK: GeneratePress Webstedsbibliotek

en: GeneratePress has an update available.
da_DK: Der er en opdatering til GeneratePress.

en: Go Back
da_DK: Gå tilbage

en: HTML is allowed.
da_DK: HTML er tilladt.

en: Header
da_DK: Sidehoved

en: Header Background
da_DK: Sidehovedbaggrund

en: Header Padding
da_DK: Sidehovedafstand

en: Heading 1 (H1)
da_DK: Overskrift 1 (H1)

en: Heading 1 (H1) Color
da_DK: Overskriftsfarve 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
da_DK: Overskrift 2 (H2)

en: Heading 2 (H2) Color
da_DK: Overskriftsfarve 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
da_DK: Overskrift 2 (H2)

en: Heading 3 (H3) Color
da_DK: Overskriftsfarve 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
da_DK: Overskrift 4 (H4)

en: Heading 4 (H4) Color
da_DK: Overskriftsfarve 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
da_DK: Overskrift 5 (H5)

en: Heading 5 (H5) Color
da_DK: Overskriftsfarve 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
da_DK: Overskrift 6 (H6)

en: Headings
da_DK: Overskrifter

en: Height
da_DK: Højde

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hide when scrolling down
da_DK: Skjul når der rulles ned

en: Horizontal Alignment
da_DK: Horisontal justering

en: Image Alignment
da_DK: Billedejustering

en: Import
da_DK: Importer

en: Import Content
da_DK: Importer indhold

en: Import Options
da_DK: Importmuligheder

en: Import Settings
da_DK: Importindstillinger

en: Importing content
da_DK: Importerer indhold

en: Importing options
da_DK: Importerer indstillinger

en: Importing site options
da_DK: Importerer webstedsindstillinger

en: Importing widgets
da_DK: Importerer widgets

en: Info Message Background
da_DK: Infobeskedbaggrundsfarve

en: Info Message Text
da_DK: Infobeskedtekstfarve

en: Inherit
da_DK: Nedarv

en: Initiate smooth scroll on anchor links using the <code>smooth-scroll</code> class.
da_DK: Igangsæt glat rulning på hyperlinks ved at bruge <code>smooth-scroll</code>-klassen.

en: Inner Box Type
da_DK: Indre bokstype

en: Inner Container
da_DK: Indre container

en: Inner Navigation Width
da_DK: Indre navigationsbredde

en: Insert into Section
da_DK: Indsæt i sektion

en: Install now.
da_DK: Installer nu.

en: Installing plugins
da_DK: Installerer plugins

en: Internal Notes
da_DK: Interne noter

en: Internal notes can be helpful to remember why this element was added.
da_DK: Interne noter kan være nyttige til at huske hvorfor et element blev tilføjet.

en: Invalid license.
da_DK: Ugyldig licens.

en: Javascript must be enabled to use Generate Sections
da_DK: Javascript skal være aktiveret for at bruge Generate Sektioner

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left Sidebar
da_DK: Venstre sidebjælke

en: Left Sidebar Width
da_DK: Venstre sidebjælkebredde

en: License Key
da_DK: Licensnøgle

en: License activated.
da_DK: Licens aktiveret.

en: License deactivated.
da_DK: Licens deaktiveret.

en: Line height
da_DK: Linjehøjde

en: Link
da_DK: Linkfarve

en: Link Color
da_DK: Linkfarve

en: Link Color Hover
da_DK: Linkfarve når der peges

en: Link Hover
da_DK: Linkfarve når der peges

en: Link values
da_DK: Kobl værdier

en: Load more label
da_DK: Etiket til Indlæs flere

en: Loading label
da_DK: Etiket til Indlæser

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Local
da_DK: Lokal

en: Location
da_DK: Lokation

en: Logged In
da_DK: Logget ind

en: Logged Out
da_DK: Logget ud

en: Make first post featured
da_DK: Fremhæv første indlæg

en: Manual
da_DK: Manuelt

en: Menu Item Height
da_DK: Menuelementets højde

en: Menu Item Width
da_DK: Menuelementets bredde

en: Merge
da_DK: Fusioner

en: Merge on Desktop Only
da_DK: Fusioner kun på skrivebord

en: Merge with Content
da_DK: Fusioner med indhold

en: Merge with Secondary Navigation
da_DK: Fusioner med sekundær navigation

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Mobile Header
da_DK: Sidehoved på mobil

en: Mobile Header Logo
da_DK: Sidehovedlogo på mobil

en: Mobile Menu Label
da_DK: Etiket til Menu på mobil

en: Mobile only
da_DK: Kun mobil

en: Module activated.
da_DK: Modul aktiveret.

en: Module deactivated.
da_DK: Modul deaktiveret.

[ctx: Module name]
en: Backgrounds
da_DK: Baggrunde (Backgrounds)

[ctx: Module name]
en: Blog
da_DK: Blog (Blog)

[ctx: Module name]
en: Copyright
da_DK: Ophavsret (Copyright)

[ctx: Module name]
en: Core
da_DK: Grundlæggende (Core)

[ctx: Module name]
en: GeneratePress Site
da_DK: GeneratePress Websted (GeneratePress Site)

[ctx: Module name]
en: Hooks
da_DK: Kroge (Hooks)

[ctx: Module name]
en: Menu Plus
da_DK: Menu Plus (Menu Plus)

[ctx: Module name]
en: Page Header
da_DK: Sidehoved (Page Header)

[ctx: Module name]
en: Secondary Navigation
da_DK: Sekundær navigation (Secondary Navigation)

[ctx: Module name]
en: Spacing
da_DK: Afstand (Spacing)

[ctx: Module name]
en: WooCommerce
da_DK: WooCommerce (WooCommerce)

en: Modules
da_DK: Moduler

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
da_DK: Tekst

en: Navigation Alignment
da_DK: Navigationsjustering

en: Navigation Background
da_DK: Navigationsbaggrund

en: Navigation Background Current
da_DK: Navigationsbaggrund på aktuel side

en: Navigation Background Hover
da_DK: Navigationsbaggrund når der peges

en: Navigation Colors
da_DK: Navigationsfarver

en: Navigation Item
da_DK: Navigationselement

en: Navigation Item Current
da_DK: Navigationselement på aktuel side

en: Navigation Item Hover
da_DK: Navigationselement når der peges

en: Navigation Location
da_DK: Navigationslokation

en: Navigation Logo
da_DK: Navigationslogo

en: Navigation Logo Placement
da_DK: Placering af navigationslogo

en: Navigation Text
da_DK: Navigationstekst

en: Navigation Text Current
da_DK: Navigationstekst på aktuel side

en: Navigation Text Hover
da_DK: Navigationstekstfarve når der peges

en: Navigation Width
da_DK: Navigationsbredde

en: New Element
da_DK: Nyt element

en: Next
da_DK: Næste

en: Next Site
da_DK: Næste side

en: No Background Image
da_DK: Intet baggrundsbillede

en: No Merge
da_DK: Ingen fusionering

en: No Navigation
da_DK: Ingen navigation

en: No Repeat
da_DK: Gentag ikke

en: No Sidebars
da_DK: Ingen sidebjælker

en: No sections added!
da_DK: Ingen sektioner tilføjet!

en: None
da_DK: Ingen

en: Not receiving updates
da_DK: Modtager ikke opdateringer

en: Not yet rated
da_DK: Ikke bedømt endnu

en: Off
da_DK: Fra

en: Offset Site Header Height
da_DK: Forskydning af sidehovedets højde

en: On
da_DK: Til

en: Padding
da_DK: Afstand

en: Pages
da_DK: Sider

en: Paragraph margin
da_DK: Afsnitsmargen

en: Parallax Effect
da_DK: Parallax-effekt

en: Parent Items
da_DK: Forældreelementer

en: Place your site header on top of the element below it.
da_DK: Placer sidehovedet oven på elementet under det.

en: Please upload a file to import
da_DK: Upload venligst en fil til import

en: Please upload a valid .json file
da_DK: Upload venligst en gyldig .json-fil

en: Plugins activated
da_DK: Plugins aktiveret

[ctx: Post Type General Name]
en: Elements
da_DK: Elementer

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Preview
da_DK: Forhåndsvis

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous Site
da_DK: Forrige side

en: Price
da_DK: Prisfarve

en: Primary Button Colors
da_DK: Farver for primær knap

en: Primary Navigation
da_DK: Primær navigation

en: Primary Sub-Navigation
da_DK: Primær undernavigation

en: Primary button colors can be set <a href="#">here</a>.
da_DK: Farver for primær knap kan indstilles <a href="#">her</a>.

en: Priority
da_DK: Prioritet

en: Product Columns
da_DK: Produktkolonner

en: Product Tab Active
da_DK: Produktfane når aktiv

en: Product Tab Text
da_DK: Produktfanetekstfarve

en: Product Title
da_DK: Produkttitelfarve

en: Product Title Hover
da_DK: Produkttitelfarve når der peges

en: Products Per Page
da_DK: Produkter per side

en: Rated %s out of 5
da_DK: Bedømmelse: %s ud af 5

en: Read more
da_DK: Læs Mere

en: Read more label
da_DK: Etiket til Læs mere

en: Receive beta updates
da_DK: Modtag betaopdateringer

en: Receiving updates
da_DK: Modtager opdateringer

en: Refresh Sites
da_DK: Genopfrisk websteder

en: Related/Upsell Columns
da_DK: Kolonner for relateret/mersalg

en: Related/upsell title font size
da_DK: Fontstørrelse for titlen på relateret/mersalg

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove Sections
da_DK: Fjern sektion

en: Remove background image
da_DK: Fjern baggrundsbillede

en: Remove unnecessary distractions like sidebars, footer widgets and sticky menus.
da_DK: Fjern unødvendige distraktioner som sidebjælker, sidefodswidgets og klæbende menuer.

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Repeat x
da_DK: Gentag x

en: Repeat y
da_DK: Gentag y

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset Settings
da_DK: Nulstil indstillinger

en: Retina Logo
da_DK: Retinalogo

en: Right
da_DK: Højre

en: Right Sidebar
da_DK: Højre sidebjælke

en: Right Sidebar Width
da_DK: Højre sidebjælkebredde

en: Roles
da_DK: Roller

en: Sale Sticker Background
da_DK: Udsalgsklistermærkebaggrundsfarve

en: Sale Sticker Text
da_DK: Udsalgsklistermærketekstfarve

en: Sale flash over image
da_DK: Vis udsalgsblitz over billede

en: Save
da_DK: Gem

en: Scripts & Styles
da_DK: Scripts og CSS

en: Search Element
da_DK: Søg element

en: Search Results
da_DK: Søgeresultater

en: Secondary Menu
da_DK: Sekundær menu

en: Secondary Navigation
da_DK: Sekundær navigation

en: Secondary Sub-Navigation
da_DK: Sekundær undernavigation

en: Section
da_DK: Sektion

en: Section Background
da_DK: Sektionsbaggrund

en: Section Label
da_DK: Sektionsetiket

en: Sections
da_DK: Sektioner

en: Separating Space
da_DK: Adskillende afstand

en: Set as Section Background
da_DK: Vælg som sektionsbaggrund

en: Set background image
da_DK: Sæt baggrundsbillede

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Shop
da_DK: Butik

en: Shopping Bag
da_DK: Indkøbspose

en: Shopping Basket
da_DK: Indkøbskurv

en: Shopping Cart
da_DK: Indkøbsvogn

[ctx: Short name for meta box]
en: Sidebar
da_DK: Sidebjælke

en: Shortcodes are allowed.
da_DK: Shortcodes er tilladt.

en: Sidebar
da_DK: Sidebjælke

en: Sidebar / Content
da_DK: Sidebjælke / Indhold

en: Sidebar / Content / Sidebar
da_DK: Sidebjælke / Indhold / Sidebjælke

en: Sidebar / Sidebar / Content
da_DK: Sidebjælke / Sidebjælke / Indhold

en: Sidebar Layout
da_DK: Sidebjælkelayout

en: Sidebar Widgets
da_DK: Sidebjælkewidgets

en: Sidebars
da_DK: Sidebjælker

en: Single
da_DK: Enkelt

en: Single Product
da_DK: Enkelt produkt

en: Site Header
da_DK: Sidehoved

en: Site Library
da_DK: Webstedsbibliotek

en: Site Logo
da_DK: Webstedslogo

en: Site Tagline
da_DK: Webstedsbeskrivelse

en: Site Title
da_DK: Webstedstitel

en: Site options imported
da_DK: Webstedsindstillinger importeret

en: Size (Auto)
da_DK: Størrelse (auto)

en: Skip
da_DK: Spring over

en: Slide
da_DK: Glid

en: Smooth scroll
da_DK: Glat rulning

en: Spacing
da_DK: Afstand

en: Star Ratings
da_DK: Stjernevurderinger

en: Static
da_DK: Statisk

en: Sticky
da_DK: Klæbrig

en: Sticky + Static
da_DK: Klæbrig + statisk

en: Sticky Navigation
da_DK: Klæbrig navigation

en: Sub-Menu Item Height
da_DK: Undermenuelementets højde

en: Sub-Menu Items
da_DK: Undernavigationselementer

en: Sub-Navigation Item
da_DK: Undernavigationselement

en: Sub-Navigation Item Current
da_DK: Undernavigationselement på aktuel side

en: Sub-Navigation Item Hover
da_DK: Undernavigationselement når der peges

en: Success Message Background
da_DK: Successbeskedbaggrundsfarve

en: Success Message Text
da_DK: Successtekstbaggrundsfarve

en: System Fonts
da_DK: Systemfonte

en: Tagline
da_DK: Beskrivelse

en: Template Tags
da_DK: Skabelontags

en: Text
da_DK: Tekstfarve

en: Text Alignment
da_DK: Tekstjustering

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Text Current
da_DK: Tekstfarve på aktiv side

en: Text Hover
da_DK: Tekstfarve når der peges

en: Text transform
da_DK: Teksttransformering

en: The author of the current post.
da_DK: Forfatteren til det nuværende indlæg.

en: The content title of the current post/taxonomy.
da_DK: Indholdstitlen på det nuværende indlæg/den nuværende taksonomi.

en: The entire collection of GeneratePress premium modules.
da_DK: Hele samlingen af GeneratePress premium-moduler.

en: The following plugins are already installed.
da_DK: Følgende plugins er allerede installeret.

en: The following plugins can be installed and activated automatically.
da_DK: Følgende plugins kan installeres og aktiveres automatisk.

en: The following plugins need to be installed and activated manually.
da_DK: Følgende plugins skal installeres og aktiveres manuelt.

en: The published date of the current post.
da_DK: Udgivelsesdato for det nuværende indlæg.

en: The terms attached to the chosen taxonomy (category, post_tag, product_cat).
da_DK: Udtrykkene knyttet til den valgte taksonomi (kategori, indlægs_mærke, produkt_kat).

en: Theme Options
da_DK: Temaindstillinger

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. %2$sVis version %3$s detaljer%4$s eller %5$sopdater nu%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. %2$sVis detaljer om version %3$s%4$s.

en: This action can not be undone, are you sure?
da_DK: Denne handling kan ikke fortrydes, er du sikker?

en: This appears to be an invalid license key for GP Premium.
da_DK: Licensnøglen ser ikke gyldig ud for GP Premium.

en: This element needs a location set within the Display Rules tab in order to display.
da_DK: Dette element behøver en lokation sat i fanen til Visningsregler for at kunne vises.

en: This module has been deprecated. Deactivating it will remove it from this list.
da_DK: Modulet er forældet. Deaktivering vil fjerne det fra denne liste.

en: Top Bar
da_DK: Topbjælke

en: Top Bar Padding
da_DK: Topbjælkens afstand

en: Top Padding
da_DK: Topafstand

en: Transition
da_DK: Overgang

en: Typography
da_DK: Typografi

en: Un-link values
da_DK: Afkobl værdier

en: Unable to execute PHP as %s is defined.
da_DK: Ikke i stand til at eksekvere PHP da %s er defineret.

en: Update Element
da_DK: Opdater element

en: Update now.
da_DK: Opdater nu.

en: Updates
da_DK: Opdateringer

en: Use Sections
da_DK: Brug sektioner

en: Use button to load more posts
da_DK: Brug knap til at indlæse flere indlæg

en: Use infinite scroll
da_DK: Brug uendelig rulning

en: Use the background color as a background overlay.
da_DK: Brug baggrundsfarven som baggrundsoverlejring.

en: Users
da_DK: Brugere

en: Variants
da_DK: Varianter

en: Vertical Alignment
da_DK: Vertikal justering

en: View all posts by %s
da_DK: Vis alle indlæg af %s

en: View your shopping cart
da_DK: Vis indkøbsvognen

en: Visual
da_DK: Visuel

en: Warning: This will delete your settings and can not be undone.
da_DK: Advarsel: Dette vil slette indstillingerne og kan ikke fortrydes.

en: Widget Padding
da_DK: Widgetens afstand

en: Widget Title
da_DK: Widgettitelfarve

en: Widget Titles
da_DK: Widgettitler

en: Width
da_DK: Bredde

[ctx: Width]
en: Contained
da_DK: Indeholdt

[ctx: Width]
en: Full
da_DK: Fuld

en: WooCommerce - Account
da_DK: WooCommerce - Konto

en: WooCommerce - Cart
da_DK: WooCommerce - Kurv

en: WooCommerce - Checkout
da_DK: WooCommerce - Kasse

en: WooCommerce - Global
da_DK: WooCommerce - Globalt

en: WooCommerce - Product
da_DK: WooCommerce - Produkt

en: WooCommerce - Shop
da_DK: WooCommerce - Butik

en: WooCommerce not activated.
da_DK: WooCommerce ikke aktiveret.

en: You do not have permission to install plugin updates
da_DK: Du har ikke tilladelse til at installere pluginopdateringer

en: Your license is not active for this URL.
da_DK: Licensen er ikke gyldig for denne URL.

en: Your license key expired on %s.
da_DK: Licensnøglen udløb d. %s.

en: Your license key has been disabled.
da_DK: Licensnøglen er blevet deaktiveret.

en: Your license key has reached its activation limit.
da_DK: Licensnøglen har opnået sin aktiveringsbegrænsning.

en: Your site is ready to go!
da_DK: Webstedet er klar!

en: bold
da_DK: fed

en: capitalize
da_DK: kapitaliser

en: left top, x% y%, xpos ypos (px)
da_DK: venstre top, x% y%, xpos ypos (px)

en: lowercase
da_DK: små bogstaver

en: none
da_DK: ingen

en: out of 5
da_DK: ud af 5

[ctx: required version number]
en: Requires GP Premium %s
da_DK: Kræver GP Premium %s

en: uppercase
da_DK: store bogstaver
